Wzrok jest naszym głównym zmysłem. Oczy jednak nie widzą wszystkiego. Są czułe wyłącznie na światło – umyka im promieniowanie podczerwone, ultrafioletowe, mikrofalowe, radiowe, rentgenowskie, gamma. Jednak współczesna technika pozwala konstruować urządzenia, które zarejestrują dla nas dowolny zakres promieniowania. Z łatwością przetłumaczą obrazy pisane światłem niewidzialnym, czarnym, na obrazy dostępne naszym zmysłom. Zobaczymy, czego dotąd nie mogliśmy zobaczyć. Czyż to nie fascynujące?
Ta strona opowiada o tym, co i jak widzimy, sięgając tam, gdzie wzrok nie sięga. O tym, czego dowiadujemy się o Ziemi, planetach, Kosmosie, gdy wspomożemy wzrok najróżniejszymi detektorami – zarówno naziemnymi (obserwatoria astronomiczne), latającymi (samoloty, bezzałogowce), okołoziemskimi (sztuczne satelity), czy wędrującymi po Układzie Słonecznym (sondy kosmiczne).
Autor strony
Podmiotem lirycznym na tej stronie jest Andrzej Z. Kotarba, dr hab. nauk o Ziemi (Uniwersytet Jagielloński). Od 2010 roku pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN w Zakładzie Obserwacji Ziemi.
Zawodowo zajmuję się klimatologią satelitarną oraz badaniami zanieczyszczenia światłem. Od dziecka pasjonował mnie nie tylko Kosmos i badania środowiska przyrodniczego rożnych planet (w tym Ziemi), ale także pisanie o tym. Jako licealista zostałem członkiem redakcji “Astronautyki” (periodyku Polskiego Towarzystwa Astronautycznego), by potem wydawać własny magazyn popularnonaukowy “AstroNautilus”. Współredagowałem serię “Kosmos Tajemnice Wszechświata“, dział “Poznaj świat z kosmosu” (w miesięczniku Poznaj Świat). Publikowałem w rożnych gazetach codziennych i tygodnikach. W sumie około 200 artykułów drukiem i sam nie wiem ile online. Czasem staję też na żywo przed jakimś audytoriom, lub skomentuje kosmicznego newsa w mediach.
Mam nadzieję, że publikowane tu teksty przypadną Ci do gustu. Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, pisz: kontakt@czarneswiatlo.pl.
PS. Ta strona ma charakter prywatny. Przedstawione na niej poglądy nie odzwierciedlają poglądów moich byłych lub obecnych współpracowników i pracodawców.