O stronie

Wzrok jest naszym głównym zmysłem. Oczy jednak nie widzą wszystkiego. Są czułe wyłącznie na światło – umyka im promieniowanie podczerwone, ultrafioletowe, mikrofalowe, radiowe, rentgenowskie, gamma. Jednak współczesna technika pozwala konstruować urządzenia, które zarejestrują dla nas dowolny zakres promieniowania. Z łatwością przetłumaczą obrazy pisane światłem niewidzialnym, czarnym, na obrazy dostępne naszym zmysłom. Zobaczymy, czego dotąd nie mogliśmy zobaczyć. Czyż to nie fascynujące?

Ta strona opowiada o tym, co i jak widzimy, sięgając tam, gdzie wzrok nie sięga. O tym, czego dowiadujemy się o Ziemi, planetach, Kosmosie, gdy wspomożemy wzrok najróżniejszymi detektorami – zarówno naziemnymi (obserwatoria astronomiczne), latającymi (samoloty, bezzałogowce), okołoziemskimi (sztuczne satelity), czy wędrującymi po Układzie Słonecznym (sondy kosmiczne).

Autor strony

Podmiotem lirycznym na tej stronie jest Andrzej Z. Kotarba, dr nauk o Ziemi (Uniwersytet Jagielloński). Od 2010 roku pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN w Zakładzie Obserwacji Ziemi.

Zawodowo zajmuję się klimatologią satelitarną oraz badaniami zanieczyszczenia światłem. Od dziecka pasjonował mnie nie tylko Kosmos i badania środowiska przyrodniczego rożnych planet (w tym Ziemi), ale także pisanie o tym. Jako licealista zostałem członkiem redakcji “Astronautyki” (periodyku Polskiego Towarzystwa Astronautycznego), by potem wydawać własny magazyn popularnonaukowy “AstroNautilus”. Współredagowałem serię “Kosmos Tajemnice Wszechświata“, dział “Poznaj świat z kosmosu” (w miesięczniku Poznaj Świat). Publikowałem w rożnych gazetach codziennych i tygodnikach. W sumie około 200 artykułów drukiem i sam nie wiem ile online. Czasem staję też na żywo przed jakimś audytoriom, lub skomentuje kosmicznego newsa w mediach.

Mam nadzieję, że publikowane tu teksty przypadną Ci do gustu. Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, pisz: kontakt@czarneswiatlo.pl.

PS. Ta strona ma charakter prywatny. Przedstawione na niej poglądy nie odzwierciedlają poglądów moich byłych lub obecnych współpracowników i pracodawców.