Mielizny Półwyspu Helskiego

Półwysep Helski obserwowany z satelity w zakresie podczerwieni. Dane źródłowe: Landsat, US Geological Survey. Copyright: A.Z.Kotarba
.

Kosa Półwyspu Helskiego to jedno z najbardziej charakterystycznych elementów polskiego wybrzeża. Powstała w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat z piasków i mułów nanoszonych przez prądy morskie. Część z osadów znajduje się nad powierzchnią wody i tworzy mierzeję. Część znajduje się natomiast poniżej poziomu Bałtyku i tworzy mielizny.

Ten podział na część nadwodną i podwodną doskonale widać na powyższym zdjęciu z satelity Landsat. Zostało wykonane z zastosowaniem podczerwieni, dlatego roślinność Półwyspu ukazana jest w odcieniach czerwieni. Mielizny przedstawione są natomiast jako regiony jasnoniebieskie (Mielizna Bórzyńska, Mielizna Długa).

W dużym uproszczeniu: im głębszy odcień błękitu, tym głębsze wody Zatoki Puckiej. Doskonale widać to w okolicy Kuźnicy i Jastarni, gdzie mielizny są poprzecinane torami wodnymi prowadzącymi do portów w tych miejscowościach. Na długości torów dno pogłębiono, stąd na zdjęciu dostrzegamy je jako ciemnoniebieskie korytarze pośród jasnoniebieskich mielizn.